top of page

Jak jsem došel k józe?


V prostředí, kde jsem se s praktikování jógy setkal poprvé, šlo spíše o to, kdo co má na sobě, než o to, jak se sám člověk u cvičení cítí. Byla to jakási společenská křeč, kde chyběla forma i obsah. A tak jsem i nadále zůstal věrný běhu, badmintonu, hokeji a lyžím. Ale mé tělo mě ne vždy poslechlo. Přirozeně se začala stále častěji objevovat zranění a takřka chronická bolest zad a s ní spojené migrény. Navštívil jsem různé lékaře, fyzioterapeuty a maséry, ale vše mělo pouze krátkodobý účinek. Občas jsem si připadal jako kamikadze, kterému došlo palivo, ale přesto jsem to chtěl urvat a zasáhnout cíl. Výsledkem jednostranně zaměřených sportů bylo několik potrhaných vazů, nalomených kostí, zablokovaných obratlů a především pochroumaná duše a mysl. V tu dobu jsem se rozhodl dát józe druhou šanci. A to i z důvodu, že bolest z pohybu mě začala brzdit a doslova svazovat.

První cvičení pro mě bylo příšerné. Nemohl jsem se snad kromě kočky a mrtvoly v žádné pozici udržet, špatně jsem dýchal a závěrečná relaxace pro mě byla utrpení a ztráta času. Dokonce jsem jednu lekci ani nedokončil. Během lekce mě obvykle vše rušilo nebo jsem si připadal trapně.

Zlom nastal, když jsem se asi po dvou měsících cvičení skutečně zaměřil na sebe. Přestal jsem se koukat okolo a lektora jsem začal vnímat jen jako průvodce, který mi dává tipy na cestu. Což se projevilo ve zlepšení vědomého dýchání, v plném jógovém dechu. A začala se projevovat kompenzace neboli vyrovnání mého pohybového aparátu a vlastně i obecného bytí. Vědomě jsem začal s uvolňováním, protahováním a posilováním celého svého těla. Najednou jsem pociťoval, co mi ono důmyslné cvičení nabízí. Tedy velmi propracovaný systém kompenzačních cviků na krk, ruce, záda, nohy, a vlastně na celé tělo. Mohu říci, že jsem se „narovnal“ a pociťuji zlepšení ve stabilitě, což oceňuji právě při badmintonu nebo při běhání. Zesílily mi záda, střed těla a nohy.

Nebudu Vám tvrdit, že jsem nyní absolutně zdravý a v józe našel plný smysl svého života. Ale mohu říci, že mě učí se hýbat jiným způsobem a hlavně relaxovat. Vždy tu bude někdo, kdo si bude myslet, že jóga je jen pro ženy nebo cvičení na nic. Za sebe mohu říci, že když odhlédnete od předsudků a od toho, že Vám někdo tvrdí, že si musí dát nohu až za krk – jinak to není jóga, je to velmi efektivní cvičení, které vám pomůže nejen z hlediska fyzické, ale i psychické kondice.


Jóga je cesta a to, jak po ní půjdete, je na vás. Ale rozhodně za to ty kroky stojí.