top of page

Harmonizační jóga ve studiu Yoga Marga Chrudim

Harmonizační jóga je založena na principech Hormonální jógové terapie[1] (dále HJT). Tato terapie vychází z klasické hatha jógy a byla sestavena s cílem pomoci ženám, které trpí důsledky snížené hladiny hormonů v průběhu menopauzy. Tato technika zároveň pomáhá i mladším ženám, které trpí premenstruačním syndromem, bolestivou menstruací či polycystickými vaječníky.

Mezi vnější faktory, které snižují tvorbu hormonů a narušují hormonální rovnováhu, patří: sedavý způsob života (zpomaluje metabolismus), stres a emoční trauma, nesprávné stravování, kouření, přemíra alkoholu a kávy, velmi nízká hmotnost a nadměrná tělesná aktivita. Naopak aktivovat tvorbu hormonů nám pomáhají zdravé návyky jako například umírněné tělesné cvičení a pohyb, plavání, několikadenní pobyt v jiném prostředí, zdravá strava, emočního rovnováha, vyhýbání se stresu a samozřejmě cvičením HJT.

HJT je dynamický druh jógy, který reaktivuje vaječníky, zvyšuje hladinu pohlavních hormonů a snižuje intenzitu symptomů menopauzy. Jedná se o holistický léčebný postup, který reaktivuje ženské hormonální žlázy prostřednictvím jejich vnitřní masáže (kombinace ásan a dechových technik). Skrze dechové techniky pracuje HJT s pránou (tj. dechem, životní energií). Pránu získáváme z potravy, vody, slunce a vzduchu. HJT zvyšuje vstřebávání prány, aktivuje individuální pránu a vysílá ji do žláz, které tvoří hormony. Největší pozornost věnuje hypofýze, štítné žláze, vaječníkům a nadledvinkám.

HJT účinkuje na náš organismus na několika úrovních. Na fyziologické úrovni, kdy znovu aktivuje tvorbu hormonů, snižuje intenzitu symptomů menopauzy a zabraňuje výskytu onemocnění způsobených nízkou hladinou hormonů. Na tělesné úrovni, kdy posiluje svaly, napomáhá správnému držení těla, zlepšuje pružnost pohybu, tvaruje tělo a posiluje kosti. Dále pak na psychické úrovni, kdy pomáhá zvládat stres, odstraňuje nespavost, napravuje emoční nerovnováhu, odstraňuje depresi a další emoční problémy spojené s menopauzou. A v neposlední řadě na energetické úrovni, kdy dochází k aktivaci individuální energie (přináší vitalitu a duševní pohodu), zvyšuje vstřebávání prány a aktivuje žlázy, které tvoří hormony. Můžeme tedy říci, že hormonální jógová terapie je holistickou a omlazující technikou, která obnovuje a zvyšuje tvorbu hormonů, posiluje vaječníky, štítnou žlázu, hypofýzu a nadledvinky.[1] Systém vytvořený brazilskou jógovou terapeutkou Dinah Rodriguez. Tento článek čerpá z knihy Hormonální jógová terapie: Pro znovuaktivování hormonálního systému a odstranění symptomů menopauzy, premenstruačního syndromu, polycystických vaječníků a neplodnosti.


Picture: http://allevents.in/brussels/