top of page

Pozdrav slunci (Súrja Namaskár)


Cítíte se po probuzení stále unavení a z postele se vám nechce? Posouváte budík a chcete si těch pár minut ještě poležet? Ranní vstávání není příjemné. Je to dáno i tím, že nemáme stejný biologický rytmus a někomu svědčí brzké vstávání a jinému zas začíná den až po deváté hodině. Pokud nemáme momentálně na výběr a musíme vstávat v časech, kdy nám to není příjemné, ovlivňuje to celý náš den. Někdy jsme unavení a jindy zas pořádně protivní a přitom nevíme pořádně proč. Tak co takhle zkusit den s pozdravem slunci? Jednoduchou metodou, která nám zabere maximálně 10 minut denně, ale doslova nám změní celý den k lepšímu. A pokud vydržíte praktikovat minimálně po dobu 20 dní, cvičení bude vaším ranním rituálem, budete silní a energie budete mít na rozdávání.

Běžně se s pozdravem slunci („súrja“ = slunce, „namáskar“ = pozdrav) v současnosti setkáváme při lekcích power jógy a hatha jógy. Ale nenechte se zmást tím, že by byl pozdrav slunci jen v jedné variantě. Dá se říct, že kolik je lidí, lektorů a názorů, tolik je pozdravů slunci. Pro naše potřeby si však vystačíme s třemi základními typy. Powerjógové varianty A a B a rišikéšský, s kterým se častěji setkáme při lekcích hatha jógy. Právě ono spojení s lekcemi jógy mnohdy zastíní fakt, že pozdravy slunci představují úplné cvičení, jež můžeme provádět i mimo jógové lekce.

Dnes si představíme v modifikované variantě rišikéšský pozdrav slunci a ukážeme si, že jeho zařazení k našim ranním rituálům není složité a doslova změní náš den k lepšímu. Rád bych předem na uvedl, že pokud by se vám pozdrav slunci zdál obtížný, je to mnohdy z důvodu, že si na sebe naložíte příliš. Není nutné někam chvátat a snažit se za každou cenu provést všechny pozice dokonale. Zpočátku je doporučováno začínat s nácvikem pozic: 1, 2, 3, 4 a pak se vracet polohami 10, 11, 12 (viz obrázek). Až se daří tyto pozice zvládnout s úsměvem na rtech, zařaďte pozice 5 až 9, a tím bude pozdrav slunci úplný, respektive jeho první část na jednu stranu. Takže celý pozdrav slunci jsou celkem dvě kola. Jedno na pravou stanu a druhé na stranu levou.

Než připojím i slovním popis pozic, zastavíme se na okamžik nad benefity, jež nám cvičení přináší. Obecně lze říci, že pozdrav slunci můžeme cvičit kdykoliv a kdekoliv. Zabere nám zhruba 3 – 10 minut a nepotřebujeme zvláštní vybavení a ani zvláštní prostor. Posiluje břišní svalstvo, namasíruje vnitřní orgány, odstraňuje zácpu, synchronizuje pohyb a dýchání a provětrá do hloubky naše plíce. Mobilizuje naše pohybové ústrojí a „rovná“ páteř. Zahání starosti a uklidňuje úzkostlivé osoby. Nervové buňky se zotavují pomaleji nežli ostatní; pravidelné provádění pozdravu slunci však postupně zajišťuje jejich normální funkci. Benefitů je ještě mnohem více, ale je zbytečné o nich psát, každý si na ně přijde cvičením sám.

Důležité je také to, jak se k pozdravu slunci (správně) postavit. Je dobré vyrovnat naše tělo, zkontrolovat postavení chodidel, nezapomínat dýchat a mít na mysli, co chceme udělat.

Protože se domnívám, že pozdrav slunci je nejenom velmi dobré cvičení, rád bych Vás pozval na workshop, který se uskuteční 10. 12. v Yoga Marga Chrudim, kde si ukážeme nácviky pozdravů slunci, zaměříme se na dýchání, postoj těla a nohou, rychlost provedení (až 12 pohybů během 12 vteřin – ale o tom až skutečně na místě), posílení našeho těla a mysli, ale i na techniku přechodů (vinyasa) a samozřejmě na vaše dotazy.Popis provedení pozic: Stoupněte si do rovného stoje, nohy na šířku pánve, spojte ruce před hrudní kostí a vydechněte. S nádechem ruce do vzpažení, mírný hrudní záklon. S výdechem hluboký předklon, dlaně položte vedle chodidel a s nádechem zanožte pravou nohu, položte pravé koleno na zem, ruce si zpočátku položte pohodlně na stehno či je nechte na zemi a narovnejte záda. Vnímejte protažení v oblasti kyčlí. S výdechem zanožte i levou nohu a odtlačením od rukou a nohou se dostáváte do pozice psa s hlavou dolů (záda rovná, hlava v prodloužení páteře, nohy na šířku pánve, paty tlačte směrem k zemi). V pozici proveďte pár nádechů a výdechů. S nádechem směřujte pohled mezi ruce a s výdechem položte kolena a hrudník na podložku, přetočte vaše chodidla na nárty a s nádechem se odtlačte od rukou do pozice psa s hlavou nahoru. S výdechem, přetočte chodidla na plosky a odtlačte se od rukou a nohou do pozice psa s hlavou dolů. S nádechem pohled mezi ruce a levou nohu dejte mezi ruce, pravé koleno na podložku a narovnejte záda. S výdechem přitáhněte i pravou nohu mezi ruce do pozice hlubokého předklonu. S nádechem pomalu rolujte váš trup do stoje, ruce dejte do vzpažení a proveďte mírný hrudní záklon. S výdechem spojte ruce před hrudní kostí a s nádechem pokračujte na levou stranu (tzn., že první dáváte levou nohu do zanožení a při návratu dáte prvně pravou nohu mezi ruce).Picture: http://legacyofwisdom.blogspot.cz/2015/12/

LYSEBETH, André van. Učím jógu. Praha: Argo, 2008. ISBN 9788072030736.